Üniversitemiz Nadir Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NADİR) ve Fakültemiz Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından 26 Mayıs 2022 tarihinde, Ulusal Fenilketonüri günü kapsamında düşük proteinli diyet ile beslenen kalıtsal metabolik hastalarımıza yönelik anlamlı ve çok renkli bir etkinlik düzenlendi.

NADİR Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatma Tuba Eminoğlu önderliğinde, Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli ve Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Halil Özdemir’in eşliği, Çocuk Metabolizma ekibinin (Doç. Dr. Engin Köse, Öğr. Gör. Dr. Neslihan Doğulu, Öğr. Gör. Dr. Merve Koç Yekedüz, Öğr. Gör. Dr. İlknur Sürücü Kara) hazırlıkları, Şef Emrah Fandaklı’nın tarifleri ve ailelerin katılımıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi terasında düşük proteinli lezzetli gıdaların pişirildiği bir atölye çalışması gerçekleştirildi.

Çocukların genellikle severek yediği tarifler, ailelerle birlikte eş zamanlı uygulanarak hazırlandı. Pişirilen yiyecekler, atölye çalışması sonunda çocuklara servis edildi. Çocuk Destek Grubu ve Nadir Öğrenci Topluluğunun katılımı ile çocuklara boyama, kitap ayracı tasarlama ve müzikli aktiviteler düzenlendi. Tüm sağlık çalışanları, öğrenciler, ailelerle birlikte farkındalık için gökyüzüne renkli balonlar uçuruldu. Etkinlikte sürpriz çekiliş gerçekleştirilerek bir ailemize ekmek yapma makinası hediye edildi. Düşük proteinli özel diyet ile beslenen ve yiyecek çeşitliliği açısından zorluk yaşayan çocuklarımız ve aileleri ile keyifli ve çok renkli bir gün yaşandı.

Bu ve benzeri etkinlikler ile toplumsal farkındalık yaratmak ve ailelere destek olmak amacıyla eğitim programları, bilimsel araştırmalar ve birçok farkındalık etkinlikleri ile çalışmalarına devam eden NADİR Merkezimize bu anlamlı etkinlik için çok teşekkür ederiz.

http://hastane.ankara.edu.tr/2022/05/27/nadir-merkezimizden-dusuk-proteinli-diyet-etkinlikleri-duzenlendi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir